سوالات متداول

۱. آیا کاپا مطمئن و قابل اعتماد هست؟

مجموعه کاپا با کارگزاری آگاه که تحت نظارت سازمان بورس هست همکاری می کند. تمامی اطلاعات و سفارش های خرید و فروش شما در بستر کارگزاری صورت می‌گیرد و کاپا هیچ دسترسی به این اطلاعات ندارد.
حتی زمانی که حساب خود در کاپا را شارژ می کنید، وجه واریز شده به حساب کارگزاری شما ریخته می شود. و کاپا هیچ گونه دسترسی به حساب بانکی و حساب کارگزاری شما ندارد.
در مورد صندوق‌ها نیز، تمامی صندوق‌های معرفی شده در کاپا، تحت نظارت سازمان بورس هستند و صورت های مالی کاملا شفاف با گزارش ماهانه دارند. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد صندوق‌ها می‌توانید بخش آموزش صندوق‌ها را مطالعه کنید یا از بخش پشتیبانی کاپا کمک بگیرید.

بیشتر...

۲. چگونه سرمایه‌گذاری در اپلیکیشن را شروع کنم؟

برای شروع سرمایه‌گذاری در اپلیکیشن، ابتدا باید کد بورسی و کد معاملات آنلاین داشته باشید. در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری برای کاربران کارگزاری آگاه فراهم شده است. اگر کد معاملات شما از کارگزاری آگاه هست، می‌توانید وارد حساب کاربری آگاه خود در اپلیکیشن بشوید و به صورت آنلاین در اوراق و صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید. 

اگر کد معاملات آنلاین ندارید، از منوی اپلیکیشن گزینه دریافت کد معاملاتی را انتخاب کنید و سپس گزینه ایجاد حساب معاملات آنلاین را انتخاب کنید و مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

1- اطلاعات اولیه، شناسنامه‌ای، شغلی و تحصیلی و بانکی را وارد کنید.
2 – اسکن کارت ملی و شناسنامه را بارگزاری کنید.
3 – اطلاعات وارد شده را بررسی و در صورت صحت، تایید کنید. 
4 – روش احراز و تایید نهایی اطلاعات را انتخاب نمایید (غیرحضوری، حضوری و نیمه‌حضوری)
5 – در صورت انتخاب روش غیرحضوری، منتظر تماس از طرف کارگزاری آگاه باشید

6-پس از احراز هویت کارگزاری آگاه و سامانه سجام، کد بورسی شما طی چند روز به شما پیامک خواهد شد و می‌توایند سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

در حال حاضر در شهرهای مختلف کشور فرآیند کدگیری در منزل یا محل کار مشتریان (حسب تمایل مشتری) انجام می‌شود و به‌زودی به سرتاسر ایران توسعه خواهد یافت.

بیشتر...

۳. ایا صندوقهای سرمایه گذاری قابل اعتماد و معتبر هستن؟

تمامی صندوق‌های سرمایه‌گذاری معرفی شده در کاپاتحت نظارت سازمان بورس هستند و سبد دارایی وصورت‌های مالی خود را به صورت شفاف و ماهانه در اختیار عموم قرار می‌دهند. سازمان بورس چهارچوب و قوانین سرسختی را برای ترکیب سبد و نحوه مدیریت سبد برای صندوق‌ها تعیین کرده است که به واسطه همین شفافیت صندوق‌ها را محل مطمئن و امنی برای سرمایه‌گذاران می‌کند.

بیشتر...

۴. احراز هویت را چگونه انجام دهیم؟ احراز هویت کارگزاری با سجام فرق دارد؟

توجه داشته باشید که برای دریافت کد معاملات آنلاین بایستی دو بار احراز هویت شوید. یکبار برای کارگزاری و یکبار برای سجام.
برای احراز هویت می‌توانید به شعب کارگزاری آگاه در مراکز استان‌ها یا به دفاتر پیشخوان همکار با آگاه مراجعه کنید. لیست دفاتر پیشخوان همکار آگاه را می‌توانید از سایت آگاه دریافت کنید یا از پشتیبانی کاپا کمک بگیرید تا نزدیک ترین دفتر پیشخوان به محل زندگی شما را معرفی کنند.

بیشتر...

۵. کاربران کدام کارگزاری‌ها امکان سرمایه‌گذاری با کاپا را دارند؟

در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری فقط برای مشتریان کارگزاری آگاه وجود دارد. البته امکان داشتن کد بورسی همزمان از چند کارگزاری وجود دارد و اگر کاربر کارگزاری دیگری هستید می‌توایند کد بورسی آگاه برای معامله در اپلیکیشن را دریافت کنید.

بیشتر...

۶. حداقل سرمایه لازم برای شروع سرمایه‌گذاری در کاپا

حداقل سرمایه لازم برای شروع سرمایه‌گذاری در اوراق و صندوق‌های قابل معامله 100 هزار تومان هست .

بیشتر...

۷. سجام چیست؟

سجام مخفف عبارت “سامانه جامع اطلاعات مشتریان”، بستری منسجم و یکپارچه برای ثبت اطلاعات مشتریان در بازار سرمایه است. طبق اعلام شرکت سپرده‌گذاری، افراد برای شروع فعالیت در همه بخش‌های بازار سرمایه تنها یک بار در این سامانه اطلاعات خود را ثبت نموده و پس از آن می‌توانند در بورس‌ها، نهادها و ارکان مالی بازار سرمایه (بدون نیاز به ثبت اطلاعات) سرمایه‌گذاری نمایند.

بیشتر...

۸. چند روز بعد از احراز هویت کد معاملات آنلاین بورس صادر میشود؟

پس از مراجعه به دفاتر پیشخوان به همراه مدارک شناسایی ، معمولا بین 48 الی 72 ساعت کد معاملات آنلاین به صورت پیامک و ایمیل برای شما ارسال می‌شود که پس از آن می‌توانید سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

بیشتر...

۹. چرا باید در سامانه سجام ثبت‌نام کنیم؟

با یک بار ثبت نام و احراز هویت در سامانه سجام، دیگر نیاز به احراز هویت و ثبت اطلاعات مجدد برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها و سایر
موسسات بازار مالی نخواهید داشت و اینکه تمامی دارایی‌ها و اطلاعات شما در سامانه سجام یکپارچه می‌شود .

بیشتر...

۱۰. سود صندوق های درآمد ثابت چه زمانی واریز می شوند؟

برخی از صندوق‌های درآمد ثابت پخش سود دوره‌ای ندارند که از طریق اپلیکیشن با انتخاب فیلتردوره تقسیم سود می‌توانید لیست صندوق‌هایی که پخش سود دارند را مشاهده کنید. برای اطلاع از روز واریز سود بر روی نام صندوق کلیک کنید و گزینه اطلاعات صندوق را انتخاب کنید. در این بخش تاریخ اخرین تقسیم سود هر صندوق ثبت شده است.

بیشتر...

۱۱. چگونه در سامانه سجام ثبت نام کنیم؟

برای ثبت‌نام در سجام:

ابتدا باید فرم ثبت‌نام در وبسایت سجام را تا آخرین مرحله تکمیل کنید.
در پایان تکمیل فرم یک کد رهگیری به شماره موبایل شما پیامک خواهد شد.
بعد از دریافت پیامک باید به کارگزاری یا دفاتر پیشخوانی که احراز هویت سجام را انجام می‌دهند مراجعه کنید و با ارئه کد رهیگیری ثبت نام خود در سجام را نهایی کنید. در شهر تهران بیش از ۲۶۰ مرکز احراز هویت را انجام می‌دهند. کافی است در صفحه‌ی لیست مراکز احراز هویت سجام شهر خود را انتخاب کنید تا همه مراکز را نشان دهد.
هزینه ثبت‌نام در سجام فقط ۱۰ هزار تومان است و هزینه‌ی دیگری ندارد.

بیشتر...

۱۲. آیا سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها ریسک دارد؟

سوالی که برای بسیاری از افرادی که برای اولین بار می‌خواهند در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند این است که آیا می‌شود به صندوق‌ها اطمینان کرد و سرمایه خود را در اختیار آن‌ها قرار داد؟ آیا ریسک ورشکستگی یا اختلاس و دزدی در صندوق‌ها وجود دارد؟ از کجا معلوم سرنوشت پدیده و سکه ثامن دامن سرمایه‌گذاران صندوق را نگیرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که صندوق‌های سرمایه‌گذاری تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادر هستند. این صندوق‌ها صورت‌های مالی شفاف و ریز عملکرد خود را هر ماه در سایت عمومی کدال منتشر می‌کنند.

همچنین صندوق‌های مشترک ملزم به سرمایه‌گذاری در چهارچوب ریسک مشخص شده در اساس‌نامه و امیدنامه خود هستند. یعنی نمی‌توانند در هر دارایی ریسکی سرمایه‌گذاری کنند. سازمان بورس مشخص کرده است که صندوق‌ها در چه سهام و اوراق و داراریی‌هایی می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند. بنابراین ریسک ورشکستگی در صندوق‌ها تقریبا وجود ندارد.

بیشتر...

۱۳. مزایای ثبت‌نام در سامانه سجام

بدون نیاز به احراز هویت مجدد و تکمیل فرم کامل می‌توانید از خدمات موسسات فعال در بازار مالی بهره‌مند شوید.
سود شرکت‌های بورسی که در آن سهامدار هستید بدون نیاز به مراجعه به بانک و به صورت مستقیم به حساب بانکی (که به سامانه سجام معرفی کرده‌اید) واریز خواهد شد.
سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت نیز است. به زودی سهام عدالت در قالب صندوق‌های ETF (قابل معامله) قابل خرید و فروش خواهند شد که هر فرد از طریق سامانه سجام به سهام عدالت خود دسترسی خواهد داشت.

بیشتر...

۱۴. نقش ضامن نقدشوندگی در صندوق‌ها چیست؟

اواسط سال 97 بود که سازمان بورس الزام وجود ضامن نقدشوندگی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری را برداشت. نقش ضامن نقدشوندگی تنها فرآهم کردن نقدینگی لازم در شرایط خاصی هست که صندوق پول نقد کافی برای سرمایه‌گذارانی که ابطال زده‌اند نداشته باشد. البته با حذف رکن ضامن نقدشوندگی مشکل خاصی پیش نمی‌آید فقط ممکن است برگشت پول سرمایه‌گذاران تا یک هفته طول بکشد.

البته صندوق‌های قابل معامله که در بورس معامله می‌شوند از نظر نقدشوندگی ریسکی ندارند.

بیشتر...